Ponadczasowość i uniwersalizm opowiadania „Wieża” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wieża jest opowiadaniem ponadczasowym, uniwersalnym, wiecznie aktualnym, ponieważ podejmuje takie problemy – samotność człowieka, cierpienie, ciągłą wędrówkę i sposoby radzenia sobie z nieszczęściem, które spotyka nas niespodziewanie, ale zawsze tak samo dotkliwie.

Herling-Grudziński ukazał w nim dwie takie drogi, wybierane w czasie dramatu czy tragedii, pokazując w ten sposób dwa modele zachowania człowieka, które – jak widać po dziś dzień – nie zmieniły się zupełnie. W obliczu nieszczęścia można – jak Lebrosso – iść dalej przed siebie, starać się pokonywać kolejne 24 godziny, kolejne tygodnie, miesiące, lata lub – jak nauczyciel – można zaskoczyć samego siebie. Choć po śmierci żony i dzieci były pedagog z Turynu próbował się zabić, po nieudanej próbie odizolował się na długie lata od społeczności miasteczka, to jednak w obliczu rychłej śmierci, mając lufę pistoletu przystawioną do czoła – stchórzył…

Autor w tym krótkim opowiadaniu zawarł mądrość niejednego tomiszcza podręcznika psychologicznego czy filozoficzno-egzystencjalnego. Pokazał, że nigdy nie możemy przewidzieć, jak zachowamy się w danej chwili. W godzinie próby, w sytuacji ekstremalnej okoliczności i nasza reakcja zawsze mogą nas zaskoczyć, umożliwiając poznanie prawdy o sobie.

Historia Lebrosso i nauczyciela jest poza tym uniwersalna, ponieważ dotyka relacji współczesnego człowieka wobec Boga i wszechświata, roli wiary w pokonywaniu trudności i umiejętności wyprowadzania wniosków z nieszczęść, jakie dotykają nas w życiu. Opowiadanie skłania do postawienia sobie intymnych pytań: o sens życia, cierpienia i śmierci, o istnienie Boga i jego rolę w naszym życiu, a w końcu o warunki, jakie trzeba spełnić, by podołać idei człowieczeństwa, w której cierpienie i samotność nie są bezpodstawne, lecz motywują do szukania odpowiedzi.

Herling-Grudziński umożliwił tym tekstem, porównywanym do dzieł Borowskiego, Kafki czy Herberta, dyskusję nad istotnymi problemami współczesnej kultury.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wieża - streszczenie
2  cytaty
3  Nauczyciel - charakterystykaKomentarze: Ponadczasowość i uniwersalizm opowiadania „Wieża”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: