Wieża - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy w sierpniu 1944 roku do doliny Elvo przybyły resztki rozbitej dywizji SS, wyłapywano mężczyzn na roboty do Niemiec, czemu zapobiegała istniejąca w całym rejonie partyzancka siatka informacyjna. Mężczyźni zawsze chowali się przed łapanką i wszystko się udawało, aż do dnia, gdy zdenerwowany niemiecki sierżant zagroził, że jeśli w ciągu dwóch godzin nie znajdzie się choć jeden męski mieszkaniec wsi, za ucieczkę ojców, mężów i synów zapłaci swoim życiem proboszcz. Dalsze fakty nie są już tak znane. Nie wiadomo, kto zaproponował staruszka na ofiarę. Kiedy znalazł się pod lufą żołnierskiego karabinu, wtedy się przestraszył i zaczął błagać o darowanie życia. Tłumaczył, że nie jest za nic odpowiedzialny, że jest z Turynu, że nie wie o niczym, co dzieje się we wiosce… Faszyści w zamian rozstrzelali proboszcza.

Nazajutrz martwe, zimne ciało nauczyciela w jego domu odnalazł bileter autobusu. Sycylijczyk nie potrafił dalej żyć ze świadomością przyczynienia się do śmierci kleryka.

VII

Bohater wielokrotnie próbował napisać opowieść o ostatnich sześciu latach życia mieszkańca Wieży w Aoście i zawsze odkładał bezradnie pióro, mniej więcej w połowie każdej nowej wersji. Tak samo jak de Maistre, nie potrafił sobie wyobrazić wiecznej samotności, która przejmowała ich obu przerażeniem.

Za motto do swojej opowieści chciał użył dwuwiersza z City of Dreadful Night Jamesa Thomsona:
Bo życie to sen jedynie, co kształtami wraca
Raz częściej, raz rzadziej, a czasami nocą...


Nie zdołał też nigdy ustalić okoliczności, w jakich umarł Pier Bernardo Guasco, choć nie raz jeszcze po wojnie wracał do Aosty i rozpytywał ludzi. Natknął się tylko na dwa warianty. Jeden głosił, że na krótko przed śmiercią Lebrosso przestał przyjmować żywność i zagłodził się na śmierć. Drugi z kolei, że gdy w pochmurną marcową noc wyszedł z lampą w dłoni na pustą ulicę i spotkał paru przechodniów, uciekł z powrotem do Wieży ścigany kamieniami i przekleństwami, i wkrótce potem zakończył życie. Choć nie udało mu się napisać opowieści o mieszkańcu Wieży, to często, gdy przymykał oczy, myślał o Trędowatym z Aosty. Lubił sobie wyobrażać, jak dociera wreszcie na klęczkach na szczyt Świętego Krzyża i z okrzykiem triumfu osuwa się, bezgranicznie zdrożony i sterany przez czas, na nagie skały. Ten krzyk ginie natychmiast w ogłuszającym huku końca świata.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Budowa opowiadania „Wieża” - kompozycja szkatułkowa
2  Gustaw Herling-Grudziński - życiorys
3  Główne wątki/motywy „Wieży”Komentarze: Wieża - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: